Ze względu na rodzaj wykonywanych zabiegów, w gabinetach podologicznych i kosmetycznych klienci oraz personel są narażeni na działanie szkodliwych czynników biologicznych, czyli wirusów, bakterii, grzybów i pasożytów. Ponieważ wykonywane są w nich zabiegi, podczas których może dojść do naruszeniem ciągłości tkanek (skaleczenia, zakłucia, zadrapania ostrymi narzędziami wykorzystywanymi do zabiegu pedicure), a także z powodu braku pełnej informacji o stanie zdrowia klienta, podstawową zasadą jest przestrzeganie właściwych procedur higienicznych, które uchronią personel i klientów przed zakażeniami. Jedną z nich jest proces dezynfekcji i sterylizacji narzędzi wielokrotnego użytku, takich jak cęgi, cążki, frezy, sondy, pilniki, uchwyty do skalpeli i dłut.

Na jakie zakażenia jesteśmy narażeni, jeśli nie są przestrzegane procedury dezynfekcji i sterylizacji?

Między innymi wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, wirus brodawczaka ludzkiego, grzybicę stóp i paznokci, zakażenia gronkowcem i paciorkowcem.

Na czym w ogóle polega różnica między dezynfekcją i sterylizacją i czy można je stosować zamiennie?

Dezynfekcja oznacza „proces redukcji liczby biologicznych czynników chorobotwórczych przez zastosowanie metod fizycznych i chemicznych” a sterylizacja to „proces niszczenia zdolnych do namnażania się form biologicznych czynników chorobotwórczych”. Jak to rozumieć?

Dezynfekcja prowadzi do zmniejszenia liczby drobnoustrojów do poziomu bezpiecznego dla człowieka i powinna być przeprowadzona w pojemnikach pod przykryciem(np. myjkach ultradźwiękowych), z zastosowaniem odpowiedniej ilości preparatu biobójczego przez wymagany czas. Dezynfekcja nie może być stosowana jako forma zastępcza sterylizacji, jeżeli wymagany jest poziom czystości mikrobiologicznej osiągany wyłącznie w procesie sterylizacji.

 Sterylizacja natomiast polega na zabiciu lub usunięciu wszelkich żywych drobnoustrojów i ich form przetrwalnych. Najbardziej powszechną i skuteczną formą jest sterylizacja parą wodną pod zwiększonym ciśnieniem w autoklawie. Efektem sterylizacji jest produkt jałowy. Oczywiście, gdy cały proces został przeprowadzony prawidłowo.

Narzędzia wielokrotnego użytku stosowane do zabiegów pedicure powinny być bezwzględnie poddane procesowi dezynfekcji i sterylizacji. Istotne jest również dalsze postępowanie z wysterylizowanymi narzędziami. Wysterylizowane narzędzia najlepiej przechowywać w opakowaniach sterylizacyjnych w celu zabezpieczenia ich przed wtórnym skażeniem, których otwarcie następuje bezpośrednio przed zabiegiem.

Zadbajmy o zdrowie i bezpieczeństwo swoje i klientów.