Stopy niemowlaka i małego dziecka są płaskie z uwagi na dużą ilość tkanki tłuszczowej na podeszwie stopy, nie widać zatem typowych łuków stopy. Zaczynają się one wykształcać dopiero w wyniku procesu kostnienia oraz obciążenia stóp podczas chodzenia, szczególnie między 3 a 4 rokiem życia, gdy chód staje się płynny.

Pielęgnacja stóp dziecka nie wymaga specjalnych preparatów do stóp. Należy je przede wszystkim obserwować, a szczególną uwagę poświęcić paznokciom malucha- przycinać je regularnie, nie za krótko, bez wycinania w kącikach. Duże znaczenie w wyglądzie paznokci malucha ma jego stan zdrowia, a szczególnie przebyte infekcje.

U niemowlaka często paznokcie łyżeczkowate, uniesione ku górze, bardzo miękkie. Tkanki wokół paznokcia są bardzo delikatne, dlatego złamany/poszarpany paznokieć może bardzo łatwo uszkodzić tkankę okołopaznokciową. Powoduje to tkliwość, ból, obrzęk, zaczerwienienie, a nawet stan zapalny. Jeśli pojawią się oznaki wrastania paznokcia, warto jak najszybciej skorzystać z porady i pomocy podologa.

Bardzo ważną kwestią jest obuwie dla dziecka.
Kiedy kupić dziecku pierwsze buty?
Kiedy zaczyna chodzić! Podstawową funkcją butów jest ochrona przed urazami, czyli zapewnienie bezpieczeństwa, amortyzacji i stabilizacji podczas chodzenia.

Jakie buty kupić dziecku?
Buty dla malucha powinny być przede wszystkim jego, tzn. nie po starszym rodzeństwie czy używane przez inne dziecko. Dlaczego? Buty używane mogą deformować małą stópkę. Nie należy krępować ruchów stóp niemowlaka poprzez zakładanie ciasnych skarpetek czy obuwia. Oprócz naturalnego materiału, z jakiego powinno być wykonane obuwie, należy zwrócić uwagę, by but był dostatecznie szeroki, nie za mały i nie za duży. Wnętrze buta powinno być miękkie i bez twardych szwów, a podeszwa – posiadać bieżnik. But na przodostopiu powinien być giętki. Cholewka buta nie powinna być sztywna i krępować ruchów w kostce.

Najprostszym sposobem, by kupić prawidłowe obuwie dla malucha jest wycięcie szablonu z tektury- obrysować stopę dziecka w pozycji stojącej, gdy równomiernie obciąża stopy. Buty, w których szablon się mieści i nie zaginają się jego brzegi, będą właściwe (oczywiście buty dodatkowo mierzymy na stopach dziecka).

Oprócz tego ważne jest, by stopy stymulować masaże, gimnastyka, chodzenie boso będą nie tylko wskazaniem, ale i przyjemnością dla Twojego malucha 🙂